Jak vybrat krmivo pro psa

Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa / granule, konzervy nebo vařená strava?

 

Jednoduše nasypat granule do misky, nebo vařit kuře s rýží? Jaké krmivo vybrat z mnoha nabízených výrobků? Rozvaha je na místě, neboť na krmení závisí zdraví i spokojenost našeho psa.

Správná výživa je základem zdraví nejen pro nás, ale i pro naše čtyřnohé přátele. Trh s psím krmivem je opravdu široký a pro mnoho majitelů psů jaksi nepřehledný. I názory na ideální výživu psa se často různí. Navíc bohužel ne všechny granule a konzervy jsou plnohodnotným krmivem. S určitými zásadami se ale největším krokům vedle snadno vyhneme.

Domácí strava

Nejdůležitější složkou psího jídla je živočišná bílkovina, tedy maso. Mělo by být doplněné nejlépe rýží nebo těstovinami, v menší míře i zeleninou.

Pro psa je voňavá vařená potrava velmi lákavá a obvykle jí dá přednost před konzervami i granulemi. Nemusí být ale vůbec zdravá, pokud není dostatečně pestrá a vyvážená. Navíc psi různých plemen, velikostí a zatížení mají odlišné požadavky.

Největším problémem při domácí přípravě psího krmení je, že jen obtížně dosáhneme optimálních množství všech živin včetně vitaminů a minerálů, které by měl pes pravidelně přijímat. Na druhou stranu může být taková strava, pokud je dbáno na vyvážené složení, lepší, nežli nekvalitní granule.

 

 • Pro správné sestavení krmné dávky musíme znát potřebu energie psa, která závisí nejen na velikosti, ale i zátěži, u psů chovaných venku na ročním období a podobně. 
 • Nelze počítat s tím, že na domácí stravě ušetříme, pokud má být opravdu kvalitní. Pes jí navíc potřebuje větší množství, než například granulí, jež jsou dokonaleji stravitelné.

Vlci jsou masožravci, ale ovocem nepohrdnou

Domácí stravu je obvykle vhodné doplňovat vitamínovými a minerálními přípravky podle potřeb psa, po poradě s veterinářem.

Inspiraci pro kvalitní domácí stravu, ale i doplnění té komerčně vyráběné, můžeme nalézt v přírodě. Potravní potřeby psa se od vlka nijak diametrálně neliší (i když zde samozřejmě vznikají různé speciální potřeby u odlišných plemen). Základ je ale vždy maso. Zároveň jsou pro psa ale důležité i další složky potravy – i v přírodě si vlci masitou stravu občas zpestřují lesními plody, navíc konzumují celé býložravce včetně útrob a většiny kostí.

V domácím menu by se mělo objevovat:

 • hovězí a drůbeží maso
 • hovězí nebo vepřové srdce
 • ledviny, plíce, žaludky
 • doplňkově maso rybí, které je zdrojem omega6 nenasycených mastných kyselin
 • v menší míře maso vepřové

Čerstvé maso, u kterého nehrozí zamoření parazity, můžeme podávat i syrové – pro psa je tak samozřejmě hodnotnější.

Jako příloha jsou vhodné:

 • těstoviny
 • rýže
 • ovesné vločky

Ze zeleniny je nejlepší mrkev, z ovoce jablko, občas pro zpestření podávámevařené vejce.

 • Nejen "umělá" kost ze zverimexu, ale i pravá voňavá kost z řeznictví je  zdravou pochoutkou pro psa, kterou se navíc zabaví a procvičí chrup.
 • Pokud má pes potřebu jíst trávu a pročistit si tak právicí trakt, nesmíme mu bránit.

 

Kompletní strava

I když přecházíme na kvalitnější stravu, změny v krmení je třeba dělat postupně, aby se trávení psa mohlo přizpůsobit.

Stále více pejskařů používá komerčně vyráběná krmiva s vyváženými poměry vitaminů a minerálů. Pokud vyberou kvalitní výrobek na míru, mají záruku optimální výživy pro svého psa. Pozor však na to, že každé granule či konzervy, ač určené pro psy, záruku kompletního krmiva neposkytují. Některé levné výrobky například neobsahují dostatek živočišných bílkovin, které pes jako masožravec nezbytně potřebuje. V Ve veterinárních ordinacích se vyskytují i případy, kdy za špatnou kondicí a zdravotním stavem psa stojí fakt, že téměř nekonzumují masitou potravu. Překvapení majitelé potom zjistí, že granule, které mu dávali, opravdu obsahují živočišné složky minimum.

Problémy ale může způsobit i nadbytek - živočišných bílkovin, nadbytek vitamínů a minerálů… u kompletních krmiv je navíc podáváme pouze v případě potřeby a po poradě s veterinárním lékařem, protože hrozí předávkování. V krmivu se denní dávka obvykle již skrývá.

 Při výběru dále zohledněte i chutě psa. Pokud některé krmivo vytrvale odmítá a opravdu mu nechutná, je lepší se poohlédnout po srovnatelném jiném. I psi mají individuální preference…

Konzerva, nebo granule?

Granule i konzervy je možné i kombinovat, ale vždy ve stejném poměru. Pes by neměl dostávat jednou granule, podruhé konzervu.

Z hotových krmiv je psovi přirozenější vlhká potrava z konzervy. Kvalitní konzervy jsou vyráběné již jako kompletní krmivo se všemi potřebnými složkami a živinami.

 • Otevřené se špatně ale skladují a ani chladnička nemusí zabránit zkažení krmiva, pokud je zde příliš dlouho. Nebezpečné bakterie produkují jed a ohrožují psa otravou. 
 • Pozor také na to, že u konzerv platíme i za vodu, kterou u velké část obsahují.

V poslední době se rozšiřují také „salámy“, které po nakrojení a porušení obalu musím rovněž skladovat v ledničce.

 

Granulejsou pro psa vzhledově nejméně přitažlivé a málo voňavé, ale pro majitele představují nejpohodlnější řešení. Snadno se přepravují a skladují.  

 • Psi suché krmivo vyrovnají větším příjmem vody – musí jí mít k dispozici neustále, a to čerstvou!
 • Granule je rovněž možné jim předem navlhčit vlažnou vodou. Pokud je ale pes nezkonzumuje ihned, mohou začít kvasit.

Jak vybírat kvalitní krmivo?

Při výběru z poměrně nepřehledného množství konzerv a granulí na trhu je důležité pečlivě sledovat obal krmiva.

 • Zkontrolujte především označení výrobce a případně dovozce. Bezejmenné granule pro supermarket mohou mít velmi nevyrovnanou kvalitu.
 • Sledujte složení – čím podrobněji je popsané, tím lépe. Termín obiloviny značí jakékoliv obiloviny, mnohem přesnější je informace rýže (která je nejlépe stravitelná, například oproti  kukuřici.  Stejné tak označení: maso a výrobky živočišného původu. Může jít o jakékoliv živočišné suroviny, například masokostní moučky. Výrobci kvalitních krmiv na obalu naopak uvádějí konkrétní druh masa.
 • Krmivo by mělo obsahovat minimum soli (sůl psům chutná podobně jako nám a někteří výrobci na to hřeší).
 • Dejte přednost originálnímu balení, na kterém lze zkontrolovat etiketu, narozdíl od rozvažovaného krmiva. Vážená krmiva navíc vstřebávají vzdušnou vlhkost a mohou být znehodnocená.

Štěně má jiné potřeby než pes senior

U zavedených výrobcůsi lze snadno zjistit zkušenosti chovatelů i veterinárních lékařů.Investují do výzkumu, také samozřejmě dělí produkty podle věkové a velikostní kategorie psů.

 • Mladí psi potřebují energetičtější stravu.
 • Stěňata pro dobrý růst dobře namíchaný koktejl všech potřebných látek. Zvláště štěňata velkých plemen potřebují velmi kvalitní výživu pro náročný růst a zdravý vývoj kostí a kloubů. Speciální krmiva mají přesně vyvážený obsah minerálů i energetických složek, nic nesmí přebývat. S tím je třeba počítat a náročná velká plemena si nikdy nepořizovat, pokud nemáme dostatek financí!
 • U starších psů je naopak třeba hlídat tloustnutí a přidat vlákninu – to kvalitní krmiva pro seniory zohledňují. Starší psi také často potřebují stravu obohatit speciální kloubní výživou.
 • Zvláštní krmivo vyžadují také březí a kojící feny. Krmivo určené speciálně pro ně se podává od druhé poloviny březosti a zajistí, aby fena zůstala zdravá a v kondici, aby ji mateřství nevyčerpalo a neochudilo a důležité látky.

 

Vysoká cena = vysoká kvalita?

Kvalitu krmiva rozpoznáme již za měsíc podle kvality srsti psa. Pokud má dostatek živina dalších látek, může je tělo investovat i do přepychového kožichu.

Cenové rozdíly krmiv jsou  dány použitými surovinami a technologiemi. Sice na to nezle spoléhat stoprocentně, ale většinou opravdu vyšší cena odráží i vyšší kvalitu krmiva. (Většina z nich však nepotřebuje bombastickou reklamu, za kterou se někdy platí také – spokojení chovatelé jsou nejlepší zárukou prodeje.)

Na trhu jsou i krmiva, jejichž složení by mohl psům závidět leckterý lidský strávník. Například s masem, které zahrnuje volně chovaná kuřata, vejce z prérijních farem a lososy ze studených vod, vše čerstvě zpracované, ovoce a zeleninu, mladý řezaný oves… Jedinou nevýhodou je cena. Všechna prémiová ani superprémiová krmiva ale nemusí mít až takové parametry, a přesto jsou ve všech ohledech kvalitní.

Jak často krmit?

 • Dospělému psu stačí obvykle jedno krmení denně, nejlépe večer.
 • Psy velkých plemen je však lepší  krmit dvakrát denně, abychom předešli životu nebezpečné dilataci a otočení žaludku.
 • Štěňata krmte několikrát denně.

Stanovení dávky je jednodušší u krmení hotovými krmivy, kde stačí postupovat podle návodu (s přihlédnutím k pohybovému zatížení psa a podobně).

Diety pro psí zdraví

I podle široké nabídky, která zahrnuje nejen různé váhové a věkové kategorie psů, ale i speciální diety, poznáme kvalitního výrobce.

Někteří výrobci nabízejí také speciální léčebná dietní krmiva. Tyto granule nebo konzervy jsou určeny k léčbě nebo podpoře léčby onemocnění. Jejich použití doporučí veterinární lékař současně se způsobem podávání. Speciální krmiva by neměla být kombinována s jinými druhy, protože se tím sníží jejich efekt.

Autor Jana Bucharová. 

Frodex - eshop s krmivem a chovatelskými potřebami Sunlight systems - tvorba e-shopů